جزئیات خبر

1397/9/18  |  کد خبر 182  |  چاپ  |  بازدید 153  |  برگزار کننده، گروه تانا

بهره‎برداری از سومین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای ٢٤-٢٢ پارس‌جنوبی

سومین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای ٢٤-٢٢ پارس جنوبی پس از پایان مراحل پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی، در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، فرهاد ایزدجو، مجری طرح توسعه فازهای ٢٤-٢٢ پارس‌جنوبی با اعلام این خبر گفت: این ردیف شیرین‌سازی که هم‌اکنون با تولید ٨ میلیون مترمکعب گاز شیرین از فازهای ٦، ٧ و ٨ در مدار بهره‌برداری قرار دارد، با رسیدن به ظرفیت کامل تولید، روزانه ٥٠٠ میلیون فوت مکعب (معادل ١٤.٢ میلیون مترمکعب) گاز ترش را فراورش و پس از شیرین‌سازی به شبکه سراسری انتقال گاز تزریق خواهد کرد.

هم اکنون ردیف‌های اول و دوم شیرین‌سازی گاز پالایشگاه فازهای ٢٤-٢٢ با دریافت گاز ترش فازهای ٦، ٧ و ٨ در مدار تولید قرار دارند که پس از راه‌اندازی ۲ سکوی ٢٢ و٢٤، دریافت گاز ترش از ۲ سکوی اصلی و اقماری این طرح تا بهمن‌ماه امسال آغاز خواهد شد.

ایزدجو افزود: با بهره‌برداری کامل از این واحد پالایشی، امکان شیرین‌سازی روزانه ١.٥ میلیارد فوت‌مکعب گاز ترش از سه ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای ٢٤-٢٢ پارس جنوبی فراهم می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد آخرین ردیف شیرین‌سازی این پالایشگاه نیز تا بهمن ماه امسال به بهره‌برداری برسد.

طرح توسعه فازهای ٢٤-٢٢ پارس‌جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (LPG)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است. این پروژه از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و شرکت پتروسینا آریا در حال اجراست.

بهره‎برداری از سومین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای ٢٤-٢٢ پارس‌جنوبی
خبرهای مشابه
نظرات